Infografika - skuteczny sposób na atrakcyjny fanpage?

prowadzenie fanpage, marketing spolecznosciowy, facebook

Infografika istnieje już od pewnego czasu, jednak z każdym dniem zdobywa coraz większe uznanie wśród publiczności na Facebooku. Stała się nieodłącznym elementem przekazywania treści w atrakcyjniejszy sposób. Wykorzystywana przez agencje reklamowe oraz PR. W tworzeniu infografiki liczy się nie tylko pomysł ale także jej dobre wykonanie. Jak więc stworzyć profesjonalną infografikę?


Na początku powiedzmy sobie, czym tak właściwie jest infografika? Jak wskazuje sama nazwa, są to informacje graficzne. Przekazujemy je za pomocą elementów wizualnych, takich jak diagramy, mapy, wykresy czy symbole. Wszystkie elementy pomagają odbiorcy lepiej zrozumieć i zapamiętać konkretną zawartość tekstową.


Istnieją różne rodzaje infografik. Możemy wyróżnić te, które bazują głównie na danych statystycznych. Są to zazwyczaj wykresy, tabele oraz diagramy. Ich zadaniem jest podsumowanie, bądź przedstawienie informacji statystycznych. Inne bazują na przebiegających procesach. Infografiki także mogą prezentować wydarzenia, które są osadzone w czasie. W tym przypadku występuje chronologia- pojawia się oś czasu na bazie której przedstawiamy informacje. Infografika może zawierać również lokalizację, określać punkty orientacyjne. Mogą to być na przykład miasta bądź konkretne miejsca oznaczone za pomocą symboli, linii, ikon, kropek itd.


Infografika jest bardzo ważnym elementem przy prowadzeniu fanpage'a na Facebooku. Wykorzystuje się ją w marketingu społecznym po to, by przyciągnąć większą uwagę odbiorców. Co musimy zrobić, by nasza infografika była skuteczna?


Po pierwsze należy określić do czego ma ona służyć- jaki jest nasz cel. Zbieramy ciekawe informacje, które będą podstawą do tworzenia naszej infografiki. Następnie ustalamy jak chcemy przekazać wszystkie dane oraz tworzymy szkielet, który ułatwi nam dalszą pracę. Bardzo ważnym elementem infografiki jest jej nagłówek- to właśnie on ma zachęcać do zapoznania się z materiałem. W tworzeniu infografiki należy też pamiętać o doborze odpowiednich kolorów oraz użyciu dużych czcionek. Poleca się stosowanie orientacji pionowej grafik i dołączanie elementów trójwymiarowych. Dodatkowo wykorzystujemy jak najwięcej ilustracji, nie zapominamy też o logu.


Istnieje wiele programów do tworzenia infografiki. Jednym z nich Canva. Proste, profesjonalne i darmowe narzędzie. Dzięki niemu stworzysz w szybki sposób dowolną grafikę. Jest to idealna alternatywa dla osób początkujących jak i profesjonalistów. Aby korzystać z programu Canva, musimy założyć konto na stronie internetowej. Od tej pory mamy dostęp do setek szablonów, grafik, layoutów. Program daje nam wiele darmowych możliwości, posiada także płatne opcje dodatkowe oraz łatwy w obsłudze edytor.

infografika na fanpage